IPL sprzymierzeńcem w walce z przebarwieniami!

IPL sprzymierzeńcem w walce z przebarwieniami!

Skąd się biorą przebarwienia na skórze?
Pigmentem, który wpływa na powstawanie przebarwień, jest melanina czyli naturalny  barwnik  skóry. Pigment ten występują głównie w skórze, we włosach, ale również i w naczyniówce, powodując, że promienie świetlne mogą padać do wnętrza oka tylko przez źrenicę.
Głównym zadaniem melaniny jest ochrona przed działaniem na skórę szkodliwych promieni UV. Zbyt częsta ekspozycja skóry na słońce powoduje jednak uwolnienie się większej ilości pigmentu, co w konsekwencji powoduje powstawanie przebarwień i odbarwień na skórze.
Niestety nie tylko ekspozycja na słońce może powodować mniejsze i większe przebarwienia.
Wśród najpopularniejszych przyczyn powstawania przebarwień wyróżnia się także:

  • promieniowanie słoneczne UV,
  • choroby wątroby,
  • używanie nieodpowiednich kosmetyków,
  • zażywanie leków fotouczulających,
  • a nawet nadczynność tarczycy.

Czy da się usunąć przebarwienia powstające na skórze?

Wbrew powszechnemu przekonaniu powstałe na skórze przebarwienia można usunąć. W tym przypadku z pomocą przychodzi najnowocześniejsza technologia IPL, która znalazła szerokie zastosowanie zarówno w kosmetologii jak i medycynie estetycznej. Urządzenia typu IPL z powodzeniem wykorzystywane są nie tylko do usuwania przebarwień, ale także do zamknięcia naczyń krwionośnych powstających na skórze tzw. Pajączków.  Technologia IPL odnosi rewelacyjne efekty także w leczeniu trądziku oraz w zabiegach fotoodmłodzania skóry. Jednocześnie IPL stymuluje skórę, pobudzając ją do produkcji kolagenu. Skóra staje się grubsza i lepiej ukrywa żyły.

Jednym z najskuteczniejszych zabiegów jest zabieg rozjaśniający przebarwienia IPL

Jak to wygląda?
Urządzenie wykorzystujące IPL (czyli impulsywne źródło światła) emituje rozbłyski światła, wykorzystując zakres fal od 530 nm do 590 nm, które w konsekwencji są pochłaniane przez powstałe na skórze przebarwienia. Takie rozwiązanie sprawia, że struktura plamy ulega uszkodzeniu i stopniowo się zmniejsza.

W zależności od poddawanej zabiegowi powierzchni, zwykle zabieg z wykorzystaniem urządzenia IPL trwa od 10-20 minut. Nie musisz być specjalnie przygotowana dol zabiegu. Przed przystąpieniem do zabiegu Twoja skóra zostanie pokryta żelem chłodzącym. Założymy również specjalne okulary ochronne, które ochronią Twoje oczy przed emitowanymi rozbłyskami światła. Zabieg polega na przykładaniu końcówki urządzenia IPL do skóry, ta z kolei emituje krótki rozbłysk. Osoby poddawane zabiegowi mogą odczuwać wówczas delikatny dyskomfort, który przez wiele z nich porównywany jest do uderzenia o skórę gumką „recepturką”.

Początkowo przebarwienia przybierają ciemniejszy kolor, ale to zupełnie normalne i nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Przebarwienia przyjmą postać otarć na skórze. Pod żadnym pozorem nie należy ich zdrapywać ani usuwać peelingiem, gdyż możemy w ten sposób doprowadzić do powstania blizn na skórze. W ciągu tygodnia przebarwienia, które po zabiegu przybrały ciemniejszą barwę stopniowo zaczną zmniejszać swoją intensywność koloru. Zazwyczaj wymagane jest powtórzenie 3-4 serii zabiegów w odstępie czasowym 3-4 tygodni. Zaleca się, aby zabieg wykonywać w okresie jesienno-zimowym, gdy promieniowanie słoneczne jest znacząco ograniczone.

Osoby, których skóra charakteryzuje się tendencją do powstawania przebarwień, powinny liczyć się z tym, że z czasem mogą one pojawić się ponownie. Według specjalistów najłatwiej jest usunąć nieduże, lecz intensywne pod względem koloru przebarwienia. Najtrudniejsze w wyeliminowaniu są jasne przebarwienia o większej powierzchni.